Grūdiniai kenkėjai

 

Informacija ruošiama.

Duoninis skaptukas

Informacija ruošiama.

Aruodinis straubliukas

Išvaizda
Vabalas juodas arba tamsiai rudas, truputį žvilgantis 2,5 – 5,1 mm ilgio. Vos išsiritę iš lėliukių vabalai būna šviesūs, vėliau pamažu tamsėja. Galva priekyje ištįsusi į straublelį, tai jo graužiamieji burnos organai.

Įpročiai, elgesys ir mityba
Aruodiniai straubliukai geriausiai gyvena ir dauginasi esant šiltoms ir drėgnoms aplinkos sąlygoms. Tai pat aplinkos temperatūra įtakoja vabzdžio fizinį aktyvumą. Dėl šios priežasties vabzdys  mėgsta įsikurti grūdų krūvos viduryje, kur aukštesnė temperatūra. Normaliai kenkėjų veiklai reikalingas optimalus drėgmės kiekis kuris yra 10-14 %. Kenkėjai į sandėlius gali patekti iš kitų užkrėstų sandėlių, teritorijoje esančių šiukšlių, taip pat per žmones. Juos gali pernešti ir kiti sandėlių kenkėjai, tokie kaip graužikai ar paukščiai. Aruodiniai straubliukai parazituodami grūduose išėda jų gemalą ir endospermą. Kenkėjas be maisto gali išgyventi iki 2 mėnesių. Per visą gyvavimo periodą vienas vabzdys suvartoja apie 0,5 – 1 mg. grūdų.
Aruodinis straubliukas žiemoja visose vystymosi stadijose, išskyrus kiaušinėlius. Žiemai sulenda giliau į grūdus ir plyšius. Temperatūrai pakilus aukščiau nei 10 C° vabzdžiai pradeda maitintis ir poruotis .

Dauginimas 
Aruodiniai straubliukai gali veistis ištisus metus ne tik pilnuose, bet ir tuščiuose sandėliuose, talpyklose, grūdų transportavimo priemonėse esančiuose grūdų likučiuose, sąšlavose, grindų ir sienų plyšiuose.  Patelė pragriaužia grūde skylutę ir ten padeda vieną kiaušinėlį. Viename grūde yra padedamas vienas kiaušinėlis. Pragriaužta skylutė su padėtu kiaušinėliu užaklinama seilių ir miltų mišiniu. Per dieną padeda nuo 2 iki 3 kiaušinėlių, per gyvenimą jų padeda kelis šimtus. Patelė padeda kiaušinėlį grūde, kad išsiritusi lerva turėtų maisto. Vystydamasi lerva išgraužia visą grūdą ir lieka tik lukštas. Išsiritę jauni vabalai išgraužia lukšte skylutę ir išlenda lauk. Esant geroms sąlygoms per metus gali išaugti 2-3 vabalų kartos. 

Prevencija ir kontrolė
Daug žalos grūdų ūkiams padaro grūdiniai kenkėjai. Dalį derliaus jie sunaikiną, užteršia išnaromis, metabolitais, tuo pablogindami grūdų kokybę. Norint apsaugoti grūdus nuo kenkėjų, pagrindas – kruopštus sandėlių valymas, prieš atvežant naują derlių. Rekomenduojama sandėlius išsiurbti pramoniniais vakuuminiais siurbliais, išvežti senus grūdus, atlikti dezinsekciją- vabzdžių naikinimą. 
Aerozolinė dezinsekcija- tai grūdinių kenkėjų naikinimas, tuščias sandėliavimo patalpas apdoroti insekticidais, kurie paskleidžiami šaltu (šlapiai) ar karštu (dūmai) rūku. Aerozolinė dezinsekcija sunaikina kenkėjus visose stadijose, išskyrus kiaušinėlius. Karšto rūko dezinsekcija, dūmo pavidalu, lengviau prasiskverbia į plyšius ir ten sunaikina kenkėjus. Geriausias rezultatas pasiekiamas, naudojant abu aerozolinės dezinsekcijos būdus. 
 

Mažasis grūdinis skaptukas

Aruodvabalis

Mažasis milčius

Mažasis buožiaūsis milčius

Malūninis ugniukas

Surinaminis aruodvabalis

Maistinė kandis

Miltinė erkė

Kailiavabalis

Tabokinis skaptukas

Ryžinis straubliukas

Malūninis juodvabalis

Didysis milčius

Juodvabalis