Tarakonai namuose: naikinimas ir prevencija

Tarakonai namuose: kokie ženklai išduoda paplitimą?
Kaip žinoti, kad namuose apsigyveno nepageidaujami kenkėjai – tarakonai? Tarakonus išduoda namuose pastebėti ženklai:

  • Vabzdžiai

Žinoma, akivaizdžiausias ženklas, liudijantis, kad namuose įsiveisė tarakonai, yra bėgiojantys po namus vabzdžiai. Vis dėlto, jei užterštumas tarakonais nėra labai didelis, gali būti, kad šie greitai bėgiojantys ir daugiausia naktimis aktyvūs vabzdžiai kurį laiką praslys pro akis.

  • Išmatos

Vokiškųjų tarakonų (prūsokų) išmatos – maža, tamsi, į pipirus panaši medžiaga, dažniausiai paliekama ant stalviršių arba stalčiuose. Išmatų dėmės gali pasirodyti patalpų kampuose, ant durų viršaus ar aplink sienų angas ir įtrūkimus. Amerikiniai tarakonai savo išmatas palieka tamsiose vietose, kur ir slepiasi – rūsiuose, sandėliukuose ar už įvairių įrengimų. Šių tarakonų išmatos taip pat yra mažos, todėl kartais savininkai sumaišo jas su pelių išmatomis.

  • Specifinis kvapas

Tarakonams apsigyvenus name ar bute, gali būti juntamas specifinis kvapas – vis dėlto jis yra palyginti silpnas, todėl užuodžiamas kvapams jautresnių žmonių, nebent tarakonų populiacija yra ypač didelė ir juntamas itin stiprus kvapas. Tokiu atveju, greičiausiai, pastebėsite ir kitus tarakonų ženklus namuose. Žinoma, kad vokiškieji tarakonai (prūsokai) išskiria keletą kvapų junginių, tačiau kai jų populiacija yra itin didelė, teigiama, kad kvapas yra panašus į pelėsio – pelėsį primenantį kvapą skleidžia ir amerikiniai tarakonai. Ten, kur yra daug juodųjų tarakonų, gali būti jaučiamas sudusęs kvapas. Tarakonų skleidžiamas kvapas yra dėl cheminių medžiagų, kurias vabzdžiai išskiria bendraudami tarpusavyje – kvapas skatina tarakonus laikytis grupėmis.

  • Kiaušinėlių kapsulės

Dar vienas ženklas, išduodantis, kad namuose apsigyveno tarakonai, yra likusios tarakonų kiaušinėlių kapsulės. Kiaušinėlių dėklai gali būti randami vietose, kuriose dažnai būna tarakonų patelės. Namų ir butų savininkai dažnai randa šiuos apvalkalus rūsiuose, skalbyklose ar virtuvėse – ten, kur yra palankios sąlygos tarakonams. Kiaušinėlių apvalkalai gali būti po spintelėmis ar už įvairių prietaisų, taip pat ir daiktuose. Kiaušinėlių kapsulių vertėtų ieškoti vietose, kuriose mėgsta apsigyventi skirtingos tarakonų rūšys.

Tarakonai – nemaloni problema, su kuria nepageidauja susidurti nei vienas. Ne tik dėl didelių namuose bėgiojančių vabzdžių, užteršto maisto, patalpų ir baldų, tačiau ir dėl ligų, kurias platina tarakonai. Tarakonai gali platinti tokias ligas kaip E.coli (Ešerichiozė), Salmoneliozė (Salmonella spp.), šiltinė, Hepatitas A, juodligė, tuberkuliozė ir kt. Dėl savo mitybos įpročių – maitinimosi atliekomis ir yrančiomis organinėmis medžiagomis – tarakonai ant kojų ar viso kūno gali pernešti ligų sukėlėjus iš užterštų vietų ant įvairių namų paviršių – bakterijas, virusus, grybelius. Tarakonai ne tik platina ligas, tačiau gali būti ir alerginių susirgimų priežastimi.

Jei įtariate, kad Jūsų namuose įsiveisė nepageidaujami kenkėjai – tarakonai – nedvejokite ir kreipkitės į „Profilaktinę dezinfekciją“. Padėsime Jums identifikuoti tarakonų problemą, nustatysime jų rūšį ir užkrėstumo mastą bei pasirūpinsime tinkamu ir saugiu tarakonų naikinimu.

Tarakonų naikinimas namų salygomis
Kiekvienas, kurio namuose bent kartą buvo apsigyvenę tarakonai, gali paliudyti – išnaikinti šiuos nepageidaujamus „svečius“ yra itin sunku. Tarakonai – išgyventi net ir sunkiomis sąlygomis prisitaikę, atsparūs vabzdžiai.

Dėl kūno formos gali pralysti pro mažiausius plyšelius, išsimaitinti gali ne tik maistu, tačiau ir, pavyzdžiui, dantų pasta ar knygų puslapiais; greitai bėgioja (kai kurie – net ir sienomis), o kai kurios rūšys – ir skraido. Aktyvūs yra naktį, kai namų ir butų šeimininkai ramiai miega, o dieną slepiasi mažiausiuose plyšeliuose, kampuose ir kitose sunkiai pasiekiamose vietose.

Tarakonų kūnai prisitaikę atlaikyti net ir stiprius smūgius, todėl juos yra sunku sutraiškyti. Tarakonai labai gerai jaučia virpesius, sukeliamus žingsnių, todėl jei norime nors kiek prie jų prisiartinti, turime būti itin tylūs. Tarakonai turi ir labai gerą uoslę, todėl lengvai susiranda maisto.

Tarakonai, o ypač naminis prūsokas (vokiškasis tarakonas) dauginasi labai sparčiai. Bandant tarakonus naikinti namų sąlygomis ir palikus nors vieną patelę, kuri nešiojasi su savimi kiaušinėlius – tarakonų populiacija namuose gali būti labai greitai atkurta.

Tarakonai yra atsparūs daugeliui insekticidų. Todėl nėra garantijos, kad parduotuvėje įsigytos priemonės, skirtos vabzdžius naikinti, padės sprendžiant tarakonų problemą namuose.

Jei vis dėlto nusprendėte į kovą su tarakonais stoti patys, nepraleiskite šių žingsnių, padėsiančių naikinti tarakonus namų sąlygomis:

  • pasirūpinkite patalpų švara ir tvarka. Kruopščiai išvalykite kambarius, vonios ir virtuvės spinteles, išmeskite šiukšles ir maisto pakuotes, kuriose, įtariate, lankėsi tarakonai. Geriausia naudoti galingą siurblį: išsiurbkite visus paviršius, spintelių vidų, atitraukite baldus nuo sienų – taip ne tik pašalinsite maisto likučius, tačiau ir tarakonų išnaras, kiaušinėlių kapsules, vabzdžių išmatas ir negyvus tarakonus;
  • užsandarinkite sienų, grindų ir lubų įtrūkimus, plyšius; apskritai, pasirūpinkite patalpų sandarumu ir keliais, pro kuriuos, įtariate, gali keliauti tarakonai;
  • jei naudojate tokias priemones, kaip tarakonų gaudyklės, nepamirškite, kad į jas pakliūna tik lakstantys vabzdžiai, tačiau kiaušinėliai, kiaušinėlių kapsulės, išmatos ir t. t. – lieka, todėl itin svarbu ir kitos prevencinės priemonės bei naikinimo būdai;
  • jei nuspręsite išbandyti liaudies priemones tarakonams naikinti, galite nusivilti – tarakonai yra itin atsparūs, todėl vargu, ar iš gamtos atkeliavę priemonės čia bus veiksmingos. Dažnai žmonės klausia, ko bijo ar nemėgsta tarakonai? Tiesa, kad tarakonai yra jautresni kai kuriems kvapams, pavyzdžiui, actui – šis kvapas gal ir vers juos trauktis toliau, galbūt į kitas patalpas, tačiau jų neišnaikins;
  • rinkdamiesi chemines medžiagas, insekticidus, reikėtų pirmenybę teikti profesionalioms priemonėms. Prekybos centruose randamos priemonės nuo vabzdžių (purškikliai, geliai nuo tarakonų) gali būti neveiksmingos, kadangi tarakonai yra atsparūs daugeliui insekticidų, o neišnaikinus jų iki galo, kyla rizika, kad namuose gyvenantys tarakonai taps atsparūs ir pasirinktai cheminei medžiagai. Tačiau su profesionaliomis priemonėmis taip pat derėtų būti itin atsargiems, jei nusprendžiate tarakonus naikinti patys – būtina jas naudoti tiksliai, nepadaryti žalos gamtai, gyvūnams, savo pačių sveikatai;
  • pasiruoškite, kad šiuos žingsnius gali tekti pakartoti ne vieną kartą – naikinant tarakonus namų sąlygomis prireiks kantrybės.

Jei viską išbandėte, bet tarakonų naikinimas namų sąlygomis neatnešė norimų rezultatų, o tarakonai vis sugrįžta į namus, nuleisti rankų nereikia. Kreipkitės į profesionalius dezinfekuotojus, kurie padės išspręsti tarakonų problemą efektyviai ir operatyviai. Kovoje su tarakonais Jūs – ne vieni.

Tarakonai namuose: prevencija
Šiandien nuo tarakonų apsisaugoti yra tikrai įmanoma. Svarstant, kaip apsisaugoti nuo tarakonų, reikėtų atsižvelgti į skirtingų rūšių tarakonų įpročius. Tarakonai mėgsta šilumą ir drėgmę, o sausose patalpose jiem išgyventi – sunku. Todėl didelį vaidmenį prevencijoje nuo tarakonų turi tinkamas patalpų sandarumas ir vėdinimas.

  • Sandarios patalpos

Norint sumažinti tikimybę tarakonams patekti į Jūsų patalpas, rekomenduojama pasirūpinti įvairių komunikacijos linijų sandarumu, panaikinti plyšius sienose, lubose, grindyse. Jei užkirsite kelius, pro kuriuos tarakonai gali patekti į namus – nereikės rūpintis jų naikinimu.

  • Higiena ir tinkamai laikomas maistas

Švara ir tvarka – itin svarbu, imantis tarakonų prevencijos. Nesandėliuokite tuščių kartono dėžių ar kitokių tuščių pakuočių šalia maisto produktų. Labai svarbu – nepalikite maisto likučių ant stalviršių, induose kriauklėje, gyvūnų maisto likučių – ant grindų. Pasirūpinkite tinkama virtuvės spintelių tvarka, laiku išmeskite pasibaigusio galiojimo produktus, kruopščiai valykite spinteles ir stalviršius. Maistą laikykite sandariuose induose – tai padės apsisaugoti ne tik nuo tarakonų, bet ir nuo kitų kenkėjų.

Dažnas ir atidus patalpų valymas panaikina tarakonams lengvai prieinamus vandens ir maisto šaltinius. Siurbimas – viena geriausių priemonių pašalinti maisto likučius. Nepamirškite išsiurbti ir spintelių vidaus, atitraukite baldus nuo sienų. Jei įsigijote dėvėtos namų technikos – kruopščiai ją apžiūrėkite ir išvalykite.

Idealios sąlygos tarakonams veistis – drėgmė ir šiluma. Pasirūpinkite, kad Jūsų namuose nebūtų kampelių, kur yra nuolat drėgna ir šilta – ten, kur yra sausra, tarakonams veistis sąlygos nepalankios.