PELĖS

Pelė- dažnai sutinkamas ir daug žalos padarantis smulkus graužikas. Šaltuoju metų laiku įsikuria arčiau žmonių- namuose, rūsiuose, sandėliavimo patalpose. Minta žmonių maisto produktais, užteršdami juos šlapimu ir išmatomis. Apgraužia baldus, drabužius, knygas, ar net laidus. Vasarą dažniausiai gyvena laukuose. Minta grūdais, augalų sėklomis. Gali padaryti žalos medeliams ar krūmams juos apgrauždami, nukasdami pumpurus, ar pažeisti šaknis rausdami urvelius. 

Naminė pelė (Mus musculus)

Išvaizda 
Naminės pelės padengtos trumpais plaukais, šviesiai rudos ar pilkai juodos spalvos, šviesesniu pilvu. Jų ausys ir uodega taip pat plaukuoti, bet mažiau nei pats kūnas. Suaugusios pelės sveria apytikriai 12 – 30 gramų ir gali užaugti iki 20 cm nuo nosies iki uodegos galiuko. Jų išmatos yra lazdelės formos smailiais galais.

Biologija
Naminės pelės žinomos kaip galinčios labai greitai daugintis. Viena patelė gali turėti iki 8 vadų per metus ir atsivesti apie šešis jauniklius vienoje vadoje. Po 21 dieną trunkančio nėštumo peliukai gimsta pliki, akli ir visiškai priklausomi nuo motinos. 21 dienos amžiaus jaunikliai atjunkomi nuo motinos ir jau gali patys trumpam išeiti iš lizdo tyrinėti aplinkos. Dauguma pelių pasiekia lytinę brandą būdamos 35 dienų amžiaus ir pradeda poruotis būdamos šešių savaičių.

Įpročiai, elgesys ir maistas 
Paprastai naminės pelės įsikuria laukuose, žolingose ar miškingose vietose, lizdus suka netoli prieinamo maisto šaltinio, mėgsta tamsias, saugias vietas. Smalsios iš prigimties, naminės pelės praleidžia dieną klajodamos po teritoriją, tyrinėdamos tai, kas nauja ar neįprasta. Kai įmanoma, pelės minta sėklomis ir riešutais, bet šios ėdrūnės ėda beveik viską, ką randa.
Naminė pelė-gausiausia pelinių graužikų rūšis Lietuvoje. Kai temperatūra lauke pradeda kristi, naminės pelės, kadangi nežiemoja lauke, pradeda ieškoti šiltesnės vietos gyventi. Dažnai jas traukia maisto kvapas ar pastato šiluma, todėl naminės pelės pasinaudoja bet kokiu plyšiu ar tarpu po durimis, kad patektų į namus.

Naminių pelių paplitimo ženklai

Pastebėjimai 
Nors paprastai jos aktyvesnės vakare, bet įmanoma pamatyti naminę pelę, šmirinėjančią žmonių namuose ir dienos metu. Dažniausiai šie gyvūnai pastebimi lakstantys pasieniais ar bėgantys iš paprastai saugios slaptavietės.

Išmatos 
Kur yra pelių, yra ir išmatų. Šie maži išmatų gniutuliukai paprastai randami ten, kur buvo apsilankiusios pelės. Išmatos gali būti apie 3-6 mm ilgio, pagaliuko formos, smailiais galais.
Žmonės gali supainioti naminių pelių išmatas su amerikietiško tarakono išmatomis. Nors jų dydis ir forma panašūs, pelių išmatose yra plaukų, nes pelės save nusilaižo. Tarakonų išmatos yra nesmailios ir šonuose turi briaunas. 

Pėdsakai 
Kadangi pelės tyrinėja savo teritoriją, jos dažnai palieka pėdsakus ant paviršių. Ryškūs keturių pirštų priekinių letenų ir penkių pirštų užpakalinių letenų pėdsakai yra aiškus ženklas, kad čia būta pelės.

Graužimas / kramtymas
Naminės pelės žinomos savo gebėjimu graužti įvairius daiktus. Dažnai drožlės ir kitos graužimo liekanos yra pirmi žalos požymiai. Ten, kur buvo pelės, gali būti randamos dantų ir graužimo žymės ant paviršių, pavyzdžiui,  apgraužti daiktų kampai, taip pat  pragraužtos praėjimo angos.

Urvai / tuneliai
Naminės pelės linkusios įkurti savo lizdą iš medžiagų, kurios suteikia tamsos ir saugumo, pavyzdžiui, iš izoliacinių ar kitų minkštų medžiagų. Šiems lizdams būdinga tai, kad jų angos be dulkių ir be voratinklių, bet gali būti užterštos išmatomis.

Garsai 
Vakarais, ypač kai tamsu ir tylu, galima girdėti, kaip šie maži gyvūnėliai graužia, krebžda sienose, bėgioja lubomis ar netgi cypauja.

Kvapas 
Naminės pelės šlapimo kvapas vaidina svarbią rolę bendraujant su kitais graužikais. Dažnai graužikai pažymi teritoriją, kad pritrauktų pateles ar atbaidytų patinus. Išskirtinis kvapas gali būti jaučiamas teritorijoje, kurioje yra daug graužikų ar jie ten buvo ilgą laiką.

Prevencija ir kontrolė
Kad pelės negalėtų patekti į namus, visi plyšiai, įtrūkimai, skylės ir tarpai, didesni už rašiklio kamštelį, turėtų būti užlipdyti cementu ar kitu mišiniu. Nepatartina skylių užkimšimui naudoti medieną, nes pelės lengvai ją pragraužia.
Švara taip pat gali turėti teigiamą efektą. Pavalgius indus reikia iš karto išplauti. Maistas turėtų būti laikomas stikliniuose ar metaliniuose induose su sandariais dangčiais. Pelės didžiąją dalį vandens gauna iš maisto likučių, todėl jie neturėtų būti paliekami ant stalo ar grindų. 
Kai namuose jau užsiveisė pelių, prevencinės priemonės nebepadės. Efektyviausius pelių kontrolės metodus pritaiko kvalifikuoti profesionalai.

Miškinė pelė

Išvaizda

Graužikas 9-13 cm ilgio, uodega 8-13,5 cm ilgio. Kailis šiurkštus. Nugarinė pusė su juostomis. Pilvo pusė yra šviesesnė nei nugaros. Uodega apaugusi tankiais trumpais plaukais.


Gyvenimo ciklas

Per metus būna 4 vados, kurių kiekvienoje po 4-12 jauniklių.


Įpročiai

Apsigyvena sausose upių lankose, kur auga vešli žolė, kalnų papėdėse, dirbamuose laukuose. Aktyvios dieną. Išsirausia nesudėtingus urvus su viena įėjimo anga. Kartais žemės paviršiuje iš žolių, lapų, samanų įsirengia lizdus. Gerai laipioja šakomis.