ŽIURKĖS

Pasaulyje yra apie 60 rūšių žiurkių. Lietuvoje gyvena dvi rūšys- pilkosios ir juodosios žiurkės. Dažniausiai apsigyvena namuose, sandėliuose, tvartuose, miestų kanalizacijų sistemose. Pilkoji žiurkė užauga iki 18-26cm., juodoji -16-23cm. Abi rūšys labai vislios. Per metus atsiveda iki trijų vadų, kiekvienoje po 6-12 jauniklių. Visaėdės, minta gyvuliniu ir augaliniu maistu. Aktyviausios naktį. Pridaro didelių nuostolių maisto sandėliuose, pažeisdamos pakuotes ar maisto produktus. Namuose ar biuruose gadina baldus, audinius, inžinerinius įrengimus. Žiurkės platina marą, trichineliozę, pasiutligę, leptospirozę ir kitas užkrečiamas ligas. 

Juodoji žiurkė (Rattus rattus)

Išvaizda 
Juodoji žiurkė būna juoda arba ruda, trumpesnė nei 40 cm. su ilga uodega, didelėmis  ausimis ir akimis, smailia nosimi. Kūnas yra mažesnis ir glotnesnis už pilkosios žiurkės. Kailiukas lygus.

Biologija 
Juodosios žiurkės lytiškai subręsta dviejų – penkių mėnesių, per metus atsiveda 4 – 6 vadas, kiekvienoje būna šeši – aštuoni jaunikliai. Vidutiniškai jos gyvena iki vienerių metų. Retais atvejais iki dviejų metų.

Įpročiai, elgesys ir mityba 
Lizdus suka pastatuose ir po jais arba šiukšlių ar medienos krūvose. Jos puikiai laipioja, todėl dažnai gali būti randamos aukštesnėse pastatų dalyse. Juodosios žiurkės aplinkoje puikiai prisitaiko. Joms labiau patinka gyventi aukštesnėse vietose, tokiose kaip medžiai, palėpės ar stogai. Lizdus mėgsta įsirengti pastatų viduje, pavyzdžiui, palėpėse. Jeigu reikia, juodosios žiurkės gali susisukti lizdą ir ant žemės. Iš prigimties jos yra naktiniai gyvūnai ir puikios laipiotojos.
Jei žiurkių yra labai daug, jos sukuria socialinę hierarchiją, kurioje dominuojantys patinai poruojasi dažniau nei pavaldieji patinai.
Juodosios žiurkės mėgsta ėsti vaisius ir riešutus, nors jos yra visaėdės ir minta beveik viskuo, ką gali rasti. Yra žinoma, kad šie graužikai ėda medžių žievę, mėsą ir grūdus. Juodosios žiurkės taip pat yra maisto kaupėjos, jos slepia maisto atsargas - sėklas ir riešutus.

Juodųjų žiurkių paplitimo ženklai
Graužikų stebėjimai rodo jų aktyvumą. Jei juodosios žiurkės leidžiasi matomos, vadinasi, jų slėptuvė perpildyta žiurkių ar joms sutrukdė, pavyzdžiui, statybos. Išmatos taip pat yra juodųjų žiurkių aktyvumo ženklas. Juodųjų žiurkių išmatos yra 12 – 13 mm ilgio, smailiais galiukais, o pilkųjų žiurkių išmatos yra 18 – 20 mm ilgio, kapsulės formos. Kiti ženklai gali būti riebaluotos žymės ant paviršių, taip pat lizdai. Riebaluotos žymės atsiranda, kai graužikai vaikšto pakraščiais ir išsiskiria  jų kailiuko riebalai. 

Platinamos ligos 
Juodosios žiurkės gali pernešti daug ligų. Ligas jos gali perduoti per fizinį kontaktą, įkandimus, užteršimus ar blusas, kurios minta graužikų krauju.
Manoma, kad užkrėstos blusos nuo žiurkių perdavė  maro užkratą žmonėms. Buboninis maras buvo Europos rykštė keletą kartų. Ir šiais laikais maru vis dar sergama visame pasaulyje. Trichinelioze galima užsikrėsti valgant nepakankamai termiškai apdorotą mėsą gyvūno, kuris ėdė žiurkes. Žiurkių užkrėstas maistas arba maisto ruošimo paviršiai gali sukelti apsinuodijimą maistu.
Žiurkės, per bakterijas savo burnose, gali pernešti žiurkių įkandimo ligą- hemoraginę karštinę. Hantavirusinis plaučių sindromas gali būti perduodamas įkvėpus graužikų šlapimo, išmatų ar seilių. Patariama imtis atsargumo priemonių, kai susiduriama su žiurkių invazija. 

Prevencija ir kontrolė                                                                                    
Pirmas žingsnis kontroliuojant juodųjų žiurkių paplitimą yra tinkamai identifikuoti graužikus. Kad apsaugotumėte savo namus nuo žiurkių, stenkitės, kad visi langai ir ventiliacinės angos būtų sandarios. Juodosios žiurkės į namus gali patekti per tarpus sienose, pakraiges ir stogus nuo medžių šakų. Genėkite medžių šakas, kad apsaugotumėte pastatus nuo žiurkių

 

 

Pilkoji žiurkė ( Rattus norvegicus )

Išvaizda 
Pilkosios žiurkės yra dideli graužikai, galintys sverti daugiau kaip 500 gramų. Jos gali būti 40 cm ilgio, vien tik uodega gali siekti 21 cm. Pilkosios žiurkės kūnas yra padengtas gauruotu, šiurkščiu rudos ar pilkos spalvos kailiuku. Kailis šviesėja į apačią. Nepaisant didelio dydžio, jų akys ir ausys yra mažos.  Ausys ir uodega padengtos žvyneliais, uodega trumpesnė už kūną su galva. Išmatos yra 18-20 mm ilgio, kapsulės formos, bukais galais.

Biologija 
Pilkosios žiurkės pasiekia lytinę brandą per du - penkis mėnesius ir gali veistis bet kurį mėnesį per metus. Vienoje vadoje gali būti nuo 4 iki 22 palikuonių. Per metus patelė gali turėti nuo 3 iki 12 vadų. Laukinėje gamtoje suaugusios žiurkės paprastai gyvena iki dvejų metų.

Įpročiai, elgesys ir maistas 
Pilkosios žiurkės suka lizdus požeminiuose urvuose, iš kurių, ieškodamos maisto, patenka į pastatus. Dieną jas sunku pastebėti, nes žiurkės linkusios likti slėptuvėje. Tačiau jų išmatos dažnai pastebimos namuose, kuriuose jos apsigyvena.  
Pilkosios žiurkės yra visaėdės ir minta įvairiu maistu. Jei gali rinktis, jos ėda mėsą, vaisius, grūdus ir riešutus. Negyvi gyvūnai taip pat yra žiurkių maisto šaltinis, jos sugeba pagauti mažas žuvis ar graužikus. Joms reikalingas vanduo atsigerti, todėl savo koloniją įkuria kuo arčiau vandens šaltinio. Pilkosios žiurkės gyvena bendruomenėmis su dominuojančiais ir pavaldžiaisiais nariais, bet jos nėra tokios socialios kaip skruzdėlės.

Pilkųjų žiurkių paplitimo ženklai
Pilkosios žiurkės paprastai nesirodo, nebent būna išvarytos iš slėptuvės dėl ribotos erdvės ar sutrukdymo. Jei pilkosios žiurkės matomos dieną, tai dažnai rodo didelį jų paplitimą. Urvai lauke aplink pastatus gali reikšti pilkųjų žiurkių lizdus. Kiti pilkųjų žiurkių ženklai yra jų graužimo žymės ant maisto ar daiktų. Pavyzdžiui, graužimo žymės gyvūnų maisto maišuose gali rodyti pilkųjų žiurkių paplitimą. Graužimo žymės ant durų, medinių sienų ar kitų kietų viduje esančių paviršių taip pat yra graužikų ženklai. Pilkosios žiurkės gali palikti pėdsakus dulkėse ar riebaluotas žymes ant grindų ar sienų. Kuo tamsesnė dėmė, tuo didesnis aktyvumas. Turbūt pats geriausiai žinomas ženklas yra jų išmatos. Jos gali būti išbarstytos ant graužikų dažnai vaikštomų takų.

Prevencija ir kontrolė
Pilkąsias žiurkes žmonių namai dažnai traukia dėl trijų gyvybiškai reikalingų dalykų: maisto, vandens ir prieglobsčio. Namų savininkai turi kaip įmanoma sumažinti ar panaikinti šiuos šaltinius.
Maisto šaltinių mažinimas. Atliekų konteineriai turėtų turėti patikimus dangčius ir turėtų būti reguliariai ištuštinami. Maistas, įskaitant paukščių lesalą ir kitokį gyvūnėlių maistą, turėtų būti laikomas sandariuose induose.  Namų savininkai taip pat turėtų išvalyti nukritusį paukščių lesalą aplink paukščių lesinimo vietas. Žiurkės ėda net gyvūnėlių išmatas, tad išmatų surinkimas gali sumažinti žiurkių invaziją.
Vandens šaltinių mažinimas. Namų savininkai turėtų sutaisyti vamzdžių pratekėjimus, pašalinti lauke esančius vandens konteinerius ir užtikrinti, kad čiaupai ir purkštukai nelašėtų. 
Prieglobsčio mažinimas. Graužikai gali rasti prieglobstį medienos krūvoje ar peraugusiose piktžolėse. Patartina prižiūrėti vejas ir  visą namų aplinką, taip pat pašalinti medienos krūvas. Namų savininkai taip pat turi užsandarinti savo namus. Langai ir durys neturėtų būti palikti atviri, ypač naktį, kai graužikai yra aktyviausi. Žiurkės gali pralįsti pro 1,5 cm. tarpelį. Bet kokie plyšiai aplink langus, duris ar kaminus turėtų būti uždengti. Orlaidės turi būti su tinkleliais, o medžių šakos, siekiančios namus, turėtų būti nugenėtos. Visa tai padės atbaidyti nepageidaujamas žiurkes.
Lizdai randami šalia arba pačiuose infekuotuose namuose. Pilkosios žiurkės linkusios iškloti savo lizdus smulkintu popieriumi, audiniais ar kitomis medžiagomis. Laukiniai urvai sudaro kompleksą požeminių tinklų, turinčių daug išėjimo angų. Tai leidžia pilkosioms žiurkėms pasiekti  maisto šaltinius, tokius kaip šiukšlių konteineriai ar paukščių lesyklos.