Skruzdėlių naikinimas namų sąlygomis ir prevencija

Skruzdėlės namuose: iš kur jos atsiranda ir kokie ženklai išduoda?
Virtuvės spintelėse bėgiojančios, ilga vorele patalpose bekeliaujančios, vaisius ir uogas sode ėdančios, net trinkeles kieme iškilnoti galinčios skruzdėlės – problema, su kuria susidurti nenori nei vienas. Nors miškuose ar pievose gyvenančios skruzdėlės yra neatsiejama aplinkos dalis, nešanti didžiulę naudą, tačiau namuose ar kieme apsigyvenę mažyčiai vabzdžiai gali pridaryti didelių problemų.

Į patalpas patekę skruzdėlės – nepageidaujami svečiai. Ne tik dėl visur – ant paviršių, spintelėse, ant sienų ir lubų – ropojančių mažų vabzdžių (o jų būna itin daug, kadangi skruzdėlės gyvena didžiulėse kolonijose), bet ir dėl jų atnešamos nešvaros į namus. Skruzdėlės ant savo kojelių gali atnešti įvairias bakterijas, sukeliančias pavojų namuose gyvenančių žmonių sveikatai, užteršdamos maisto produktus, paviršius, indus.

Skruzdėlių ženklai namuose – tai didelėmis grupėmis bėgiojantys ar pavieniai vabzdžiai. Dažniausiai skruzdėlės įsikuria privačiuose namuose su kiemais, tačiau skruzdėlės, pavyzdžiui, faraoninės, mėgsta apsigyventi ir daugiabučiuose namuose. Į namus skruzdėlės gali atkeliauti pro mažyčius plyšius pamatuose ar sienose, nesandarias langų angas, ventiliacijos sistemas. Yra tikimybė skruzdėlių atsinešti ir su drabužiais, daiktais – nors tokiu atveju skruzdėlių įsikūrimo namuose tikimybė mažesnė, kadangi nors viena atsinešta skruzdėlė turėtų būti apvaisinta ir namuose pridėti kiaušinėlių.

O kad į namus savo takais atkeliavę skruzdėlės pasiliks, tikimybė yra didelė, kadangi tai reiškia, kad netoliese namų (ar juose) yra įsikūrusi jų kolonija ir, radę maisto ir vietų pasislėpti, skruzdėlės patalpose jausis puikiai.

Dažniausiai skruzdėlės į namus atkeliauja pavasarį arba vasarą, ieškodamos maisto ir palankių sąlygų didinti savo koloniją. Vos pastebėjus skruzdėlių ženklus – pavienius vabzdžius, derėtų iš karto imtis priemonių. Juk nežinote, ar tai tik kelios iš kiemo atkeliavę skruzdėlės, ar visa jų šeima, besislepianti plyšiuose, įtrūkimuose, spintelėse. Svarbu paminėti, kad skruzdėlės namuose nėra nešvaros ar netvarkos ženklas – jos gali įsikurti net ir labai tvarkingose patalpose. Vis dėlto jas privilioti gali ir besimėtantys maisto likučiai, nesandarios maisto talpos ir pan.

Kokie ženklai išduoda, kad skruzdėlės įsiveisė kieme, sode?

Skirtingai nei namuose, kieme ar sode apsigyvenusias skruzdėles pastebėti yra sunkiau. Skruzdėles išduoda:

  • matomi skruzdėlynai;
  • suardytas dirvožemis, veja, iškeltos trinkelės;
  • matomi skruzdėlių takai, jais bėgiojantys vabzdžiai (pavyzdžiui, itin gerai pastebimos medelių kamienais ropojančios skruzdėlės);
  • amaru apkrėsti kultūriniai augalai.

Sode skruzdėlės gali pridaryti daug žalos – kenkti augalams, veisti amarus, ėsti vaisius ir uogas, išardyti trinkeles, kurdamos skruzdėlynus ir t. t. Viena didžiausių problemų – skruzdėlių pernešamas amaras ant vaismedžių ir kitų medžių, kadangi skruzdėlės ir amaras yra itin glaudžiai susiję – vabzdžiai maitinasi amarų išskiriamu saldžiu lipčiumi. Todėl skruzdėlės užsiima ne tik amaro veisimu, pernešimu ant augalų, tačiau ir jo išlikimu, saugojimu nuo kitų vabalų. Jei Jūsų sodą užklupo amaras, tikėtina, kad pirminė problema – skruzdėlės.

 

Skruzdėlių naikinimas namų salygomis

Skruzdėlių naikinimas – profesionalios komandos pagalbos reikalaujantis procesas. Skruzdėlės gyvena didžiulėmis kolonijomis, todėl visų pirma išgąsdinti gali jų kiekis – dalį išnaikinus, jos vėl sugrįžta. Imantis šios problemos sprendimo patiems, greitai gali nusvirti rankos.

Pavyzdžiui, kalbant apie juodąją (sodo) skruzdėlę, dažnai, net jei pavyksta išnaikinti visas skruzdėles dirvos paviršiuje, po žeme likus jų motinėlei ir jaunoms skruzdėlėms-darbininkėms, skruzdėlių šeimos sudėtis atkuriama iki būtino dydžio – o kartais ir didesnio. Norint išnaikinti visą skruzdėlių koloniją, būtina sunaikinti motinėlę.

Faraonines skruzdėles naikinti įvairiais dezinfekciniais skystais tirpalais, purškimo metodu yra netikslinga, kadangi tokiu atveju žūsta tik dešimtadalis skruzdėlių kolonijos, o kitos saugiai lieka lizde.

Jei vis dėlto nuspręsite į kovą su skruzdėlėmis stoti vieni, galite mėginti imtis tam tikrų priemonių.

  • Pirmiausia reikėtų identifikuoti namuose ar kieme, sode įsiveisusias skruzdėles, nes nuo jų rūšies priklauso ir jų naikinimo būdas.
  • Priemonių reikėtų imtis iš karto pamačius nors kelias skruzdėles – gali būti, kad tai tik pavieniai vabzdžiai, tačiau problema gali būti kur kas didesnė. Atidžiai apžiūrėkite grindjuostes, spinteles, už baldų – visas vietas, kur galėtų slėptis nepageidaujami svečiai.
  • Taip pat derėtų nustatyti kelius, pro kuriuos į patalpas patenka skruzdėlės ir pasirūpinti tų vietų sandarumu; nustatyti skruzdėlių takus, kuriais jie atkeliauja iki pastato.
  • Prieš sandarinant plyšius pasirūpinti, kad skruzdėlės juose – išnaikintos.
  • Kruopščiai nuvalyti visus paviršius, išnešti šiukšles, į sandarias talpas sudėti maistą ir išmesti tą, ant kurio pamatėte skruzdėles.
  • Įvairias chemines priemones, insekticidus ir kt. naudokite tiksliai, kaip nurodyta instrukcijoje.
  • Priemones naudoti tikslingai – ten, kur matote skurzdėlių takus arba lizdus. Pasirūpinkite vaikų ir augintinių saugumu.
  • Tikslas – sunaikinti motinėlę, kuri dažniausiai turi itin gerą slėptuvę ir į paviršių neišlenda.
  • Siūlomų natūralių priemonių – acto, citrinos, druskos, kreidos, kavos tirščių ir kt. – veiksmingumas nėra galutinis. Tai reiškia, kad šios priemonės gal ir gali sunaikinti ar atbaidyti pavienes skruzdėles, ar skurzdėles darbinininkes, keliaujančias po namus ieškoti maisto, tačiau nesunaikins motinėlės. Tokiu atveju, delsiant, problemos mastas gali tik didėti.
  • Kai kuriais atvejais pasitelkiamas masalas, boro rūgštį maišant su skruzdėlių mėgiamu maistu – cukrumi, medumi ar pan. Jei nuspręsite išbandyti šį būdą, tai darykite itin atsargiai, pasirūpinkite namuose esančių vaikų ir gyvūnų saugumu.
  • Skruzdėlės nemėgsta aštrių, stiprių kvapų, todėl prevenciškai yra pasitelkiamos juos skleidžiančios natūralios priemonės: levandos, cinamonas, lauro lapų žiedai, aitrieji, kvapnieji pipirai, citrinos, česnakai ir kt. Tačiau turėkite omenyje, kad tai labiau prevencijai, atbaidymui skirtos priemonės – jos skruzdėlių populiacijos nesunaikins.
  • Naudodami natūralias priemones nepamirškite jų nuolat atnaujinti, kadangi minimi kvapai gana greitai išgaruoja.
  • Siekiant atbaidyti skruzdėles sode ar šiltnamyje, galima pasodinti aukščiau minėtų levandų, česnakų, mėtų, petražolių ar kitų stiprų kvapą skleidžiančių augalų; skruzdėlės taip pat nemėgsta pomidorų ir šeivamedžio ūglių kvapo.
  • Lipti ant medžių ar krūmų skruzdėlėms neleidžia aplink kamieną apjuosta lipni juosta.
  • Jei skruzdėlės įsikūrė kieme ar sode, galima bandyti iškasti skruzdėlyną ir jį perkelti.
  • Pasirūpinti reikėtų visa patalpose ar kieme apsigyvenusią skruzdėlių populiacija, nes išnaikinus tik dalį skruzdėlių, problema nebus išspręsta.

Kova su skruzdėlėmis gali virsti ilgu ir sekinančiu procesu, reikalaujančiu kantrybės, daug laiko ir finansinių išteklių. Patikima komanda, atėjusi į pagalbą, skruzdėlių problemą išsprendžia operatyviai ir patikimai. Kreipkitės į mus, atsakysime į visus iškilusius klausimus ir pasirūpinsime skruzdėlių naikinimu, kad neprašyti svečiai Jūsų namuose ar sode neužsibūtų.

 

Skruzdėlės namuose: prevencija
Skruzdėlės namuose ir kieme – nemaloni problema, reikalaujanti operatyvaus ir efektyvaus sprendimo. Nors skruzdėlės gali užklupti bet kuriuos namus, galima imtis tam tikrų prevencinių priemonių, siekiant, kad šie vabzdžiai Jūsų namuose neapsistotų.

  • Patalpų sandarumas

Kaip ir kalbant apie kitus kenkėjus, taip ir turint omenyje skruzdėles yra itin svarbu tinkamas patalpų sandarumas – jos į namus gali patekti pro įvairius plyšelius sienose, pamatuose ir kt.

  • Tinkama higiena

Nors skruzdėlės gali apsigyventi bet kuriuose namuose, tinkamas namų tvarkos ir švaros palaikymas yra viena iš prevencinių priemonių, siekiant sumažinti jų įsigalėjimo tikimybę. Nepalikite atvirų šiukšliadėžių ir maisto likučių, dažnai ir kruopščiai valykite paviršius, surinkite maisto likučius, trupinius.

  • Tinkamas maisto laikymas

Jei įtariate, kad susidūrėte su skruzdėlėmis, nepalikite joms lengvai pasiekiamo maisto spintelėse ar ant stalviršių. Laikykite maistą sandariuose induose, nepalikite indų su maisto likučiais kriauklėje. Pasirūpinkite ir gyvūnų maisto dubenėliais.

  • Sodo, kiemo priežiūra

Norėdami apsaugoti savo kiemą ar sodą, pasirūpinkite jų tvarka: laiku surinkite nukritusius vaisius ir uogas bei nuskinkite sunokusius; venkite sodinti augalus ypač arti namų, nupjaukite žolę aplink namo pamatą ir pan. Jei vis dėlto į Jūsų sodą skruzdėlės atkeliaus, tikėtina, kad jį reguliariai tvarkant, problemą pastebėsite greičiau, jai dar nepasiekus didelio masto.

 

Skaityti daugiau